Banner
German Sprint Champs (WRE) + National Ranking Event (WRE)
May 10th/11th 2014

Qualification German Sprint Champs 2014Fr May 2nd 2014 23:27
Start list by categoriesgenerated by OE2010 © Stephan Krämer SportSoftware 2014

Download als PDF
 
D-Elite Quali 1 (23)2,6 km 10 m Climb18 P
Stno.Chipno.NameClubStart
1VakantVakant10:00:00
2VakantVakant10:01:00
3VakantVakant10:02:00
4961129Marcela-Victoria Catalán-LorcaBerliner TSC10:03:00
5415565Jessica DreseOLV Uslar 1976 e.V.10:04:00
6506062Sandra JurasOL Görlitz10:05:00
72041784Myrea RichterPost SV Dresden10:06:00
8440468Anicá KulowBerliner Turnerschaft Korp. Tu10:07:00
9440318Tatsiana FirahaKölner OL-Team10:08:00
10AK Heidi KerkolaHämeenlinnan Tarmo10:09:00
11900425Svenja PabstOLV Uslar 1976 e.V.10:10:00
12951130Anna WendtSki-Club Helsa e.V.10:11:00
131030785Fanny SembdnerUSV TU Dresden10:12:00
14920715Rieke BrunsMTK Bad Harzburg10:13:00
15336116Marie FuchsOLG Siegerland10:14:00
16211492Lena StortzOLV Steinberg10:15:00
177110393Nina DöllgastMTK Bad Harzburg10:16:00
181994620Theresa FlechsigUSV TU Dresden10:17:00
19555015Karin Scm ClimbalfeldBSV Halle-Ammendorf10:18:00
207130991Sabeth KoschOLV Steinberg10:19:00
21810504Christiane TrösseSV TU Ilmenau10:20:00
229200106Esther DoetschDJK Adler 07 Bottrop10:21:00
23500293Susen LöschUSV Jena10:22:00
 
 
D-Elite Quali 2 (23)2,6 km 10 m Climb17 P
Stno.Chipno.NameClubStart
24VakantVakant10:00:00
25VakantVakant10:01:00
26VakantVakant10:02:00
278733Tatjana KempinOberodenthaler SC10:03:00
282033015Irina WollmerstädtSV IHW Alex 78 Berlin10:04:00
29Maren PussakKölner OL-Team10:05:00
302003113AK Jasmin JenniOLG Skandia10:06:00
31336099Anne JurackESV Lok Magdeburg10:07:00
322003461AK Corinne ScheideggerOLG Skandia10:08:00
33951024Lina HaierOSC Kassel10:09:00
34364386Stephanie FischerOLG Regensburg10:10:00
35410526Erika NiOLV Steinberg10:11:00
36504644AK Veronika StankovaUSV TU Dresden10:12:00
372008926Isabell JänichKaulsdorfer OLV Berlin10:13:00
38500299Marie HofmeisterUSV Jena10:14:00
399528048Alexandra BartschBerliner TSC10:15:00
40910514Friederike GraumannESV Lok Berlin-Schöneweide10:16:00
411444009Brit HorstTV 1898 Alsbach e.V.10:17:00
427003107Resi Ratm ClimbannSV Scm Climbalkalden 0410:18:00
43997927Josephine GreinerOC München10:19:00
44888908Monika DeptaOLG Siegerland10:20:00
452015256Anna ReinhardtUSV TU Dresden10:21:00
467003447Sabine RothaugOSC Kassel10:22:00
 
 
H-Elite Quali 1 (25)3,5 km 25 m Climb20 P
Stno.Chipno.NameClubStart
47VakantVakant10:00:00
48VakantVakant10:01:00
49236099Dean HagedornTuS Lübbecke10:02:00
507498Steffen DirkesSV Eintracht Neuenkirchen10:03:00
517003451Manuel ReichertSSV Langenhagen10:04:00
52503353Matthias JandrigSV IHW Alex 78 Berlin10:05:00
53503356Christian FalkenhainDJK Adler 07 Bottrop10:06:00
54791983Wilhelm DuitsPreetzer TSV10:07:00
552048120Arvid GlowkaTSC Eintracht Dortmund 48/9510:08:00
56823543Bodo GraumannESV Lok Berlin-Schöneweide10:09:00
57771991Stefan BuhlerUSV TU Dresden10:10:00
581207381Toby ScottOLV Steinberg10:11:00
59895143Christian DuesmannTuS Lübbecke10:12:00
60300983Johannes GoreckiUSV Jena10:13:00
61502914Markus DreselSC Klecken10:14:00
621984051Andrej OlunczekUSV TU Dresden10:15:00
639999922Daniel JanischowskyOLG Regensburg10:16:00
641986035Karsten LeideckUSV TU Dresden10:17:00
651398595Florian PasdaUSV Jena10:18:00
661972767Florian FlechsigUSV TU Dresden10:19:00
67841101Roman Schulte ZurhausenDJK Adler 07 Bottrop10:20:00
687003440Jonas KjällUSV TU Dresden10:21:00
69884821Christoph PrunscheTuS Lübbecke10:22:00
70770066AK Tarmo KuubLSF Pronoking Team10:23:00
71501948Christoph BrandtSSV Planeta Radebeul10:24:00
 
 
H-Elite Quali 2 (25)3,5 km 20 m Climb21 P
Stno.Chipno.NameClubStart
72VakantVakant10:00:00
73VakantVakant10:01:00
74870606AK Christof RöthlisbergerOLG Skandia10:02:00
75882111AK Thomas RöthlisbergerOLG Skandia10:03:00
762594Daniel FesselSSV Langenhagen10:04:00
77300740Niklas KohlmeyerSuS Vehrte10:05:00
78AK Aleksei AndreevKölner OL-Team10:06:00
79831106Stephan KöberleDJK Adler 07 Bottrop10:07:00
802558Michael SteubeOSC Kassel10:08:00
81500932Alvar PenningTuS Lübbecke10:09:00
82406330Patrick DreselSC Klecken10:10:00
837000146Torben BoellTSC Eintracht Dortmund 48/9510:11:00
84361258Thorsten WeigertBraunschweiger MTV10:12:00
85666288Bastian DumnitzOLV Uslar 1976 e.V.10:13:00
86811902Steffen HartmannTGV Horn10:14:00
87886515Lennart WeckeckSC Klecken10:15:00
882161Sebastian HörnigPost SV Dresden10:16:00
89990066Patrick HofmeisterMTK Bad Harzburg10:17:00
901301785Thomas RewigUSV TU Dresden10:18:00
911840330Teodor yordanovOC München10:19:00
921180295Moritz DöllgastTurnClubigung Oberbexbach 1810:20:00
93500300Sören LöschUSV Jena10:21:00
941602618Jordan LaughlinOLG Regensburg10:22:00
95997857Immanuel BergerGTS Gundelfingen10:23:00
96791012Alexander LubinaDJK Adler 07 Bottrop10:24:00
 
 
H-Elite Quali 3 (25)3,5 km 20 m Climb21 P
Stno.Chipno.NameClubStart
97VakantVakant10:00:00
98VakantVakant10:01:00
995184Thomas TrößeSV TU Ilmenau10:02:00
100997890Christoph HofmeisterMTK Bad Harzburg10:03:00
101336108Holger NeuhausOberodenthaler SC10:04:00
102833290AK Koen De JongHOC'9310:05:00
1031919444AK Dzmitry FirahaKölner OL-Team10:06:00
1042041771Alexander RichterPost SV Dresden10:07:00
1059200017AK Olaf WoertelKOVZ10:08:00
106770003Jakob SchachSV Wannweil10:09:00
1079922222Fabian JanischowskyOLG Regensburg10:10:00
1082292Vincent HellmannUSV TU Dresden10:11:00
109894818Niklas GlowkaTSC Eintracht Dortmund 48/9510:12:00
110440445Rostislaw KrassowizkijOLF Mainz10:13:00
1116482Tim GlogauLVB Leipzig10:14:00
1121392639Georg HinkelSV Robotron Dresden10:15:00
113503351Georg ZentgrafUSV Jena10:16:00
114952804Valtteri Kolem ClimbainenOLG Regensburg10:17:00
115950726Wolfram PohlTV Coburg-Neuses10:18:00
1169008925Marvin GoerickeBerliner TSC10:19:00
1171240788Philipp MüllerPost SV Dresden10:20:00
1181396175Tamas SziladiOLF Mainz10:21:00
119777333Jan BirnstockOK Leipzig10:22:00
1202032527Felix SpäthOLG Siegerland10:23:00
1217255068Bojan BlumensteinOSC Kassel10:24:00
 
 
D-14 Quali 1 (24)1,9 km 5 m Climb13 P
Stno.Chipno.NameClubStart
122VakantVakant10:25:00
123VakantVakant10:26:00
124VakantVakant10:27:00
125VakantVakant10:28:00
126423099Laura KlarOLF Mainz10:29:00
127553482Elena ToschTuS Lübbecke10:30:00
128681609Helen VavraGTS Gundelfingen10:31:00
129553484Kaatje FantiniTuS Lübbecke10:32:00
1307180200Ann-Sophie MinnerOL Görlitz10:33:00
131336130Judith Van BentumTurnClubigung Oberbexbach 1810:34:00
132730105Lea StöltingOL Team Lippe10:35:00
1337030525Lisa KästnerTurnClubigung Oberbexbach 1810:36:00
134428643Felicitas VogtOL Görlitz10:37:00
13515072000Carolin KohlmeyerSuS Vehrte10:38:00
1362479Anna BlaschkeOSC Kassel10:39:00
1371192000Laura FischerOLG Regensburg10:40:00
138440463Pia BuchholzMTK Bad Harzburg10:41:00
1396427Jasmin SchleinigOSC Kassel10:42:00
1402733Meike HennselerMTV Seesen10:43:00
141522000Solia StamerMTK Bad Harzburg10:44:00
1421050302Lina BuchbergerMTV Seesen10:45:00
1432041764Lena SaamTurnClubigung Oberbexbach 1810:46:00
1447122003Lena NeumannSV Lengefeld10:47:00
1451251521Leonie AmannOLG Regensburg10:48:00
 
 
D-18 Quali 1 (17)2,4 km 10 m Climb15 P
Stno.Chipno.NameClubStart
146VakantVakant11:08:00
147VakantVakant11:09:00
148VakantVakant11:10:00
1492008966Patricia SiegertUSV TU Dresden11:11:00
150981904Birte FriedrichsMTV Seesen11:12:00
1519630741Lena HöhneLVB Leipzig11:13:00
1521510980Thessa JobstKaulsdorfer OLV Berlin11:14:00
153410545Katharina KönigTSV Stettfeld11:15:00
154980520Paula MühlsteinOSC Kassel11:16:00
1552050460Vanessa PircGTS Gundelfingen11:17:00
156410596Sandra NillSV Wannweil11:18:00
1572034080Linda IndolaOLG Regensburg11:19:00
158440475Lisa FrohböseTSC Eintracht Dortmund 48/9511:20:00
1591398596Leonore WinklerUSV Jena11:21:00
160563372Leonie VilzTV Eitelborn11:22:00
1617110196Helen RendichSV Wannweil11:23:00
1629240797Marie HerrnholdBerliner TSC11:24:00
 
 
D-18 Quali 2 (17)2,4 km 10 m Climb14 P
Stno.Chipno.NameClubStart
163VakantVakant11:08:00
164VakantVakant11:09:00
165VakantVakant11:10:00
166990723Ann-Charlotte SpangenbergTG 1860 Münden11:11:00
1676400Saskia GrafeOLG Siegerland11:12:00
1681031998Mareike SeegerBaiersdorfer SV11:13:00
1692004396Leonie Von JagowUSV TU Dresden11:14:00
170337605Theresa OffenhäuserTSV Worpswede11:15:00
1719999999Paula StarkeUSV TU Dresden11:16:00
172237659Hanna HerzfeldOLG Siegerland11:17:00
1732005297Pia SchofferUSV TU Dresden11:18:00
174437647Isabel SeegerBaiersdorfer SV11:19:00
1751906Daisy RaschESV Lok Magdeburg11:20:00
176563373Celine VilzTV Eitelborn11:21:00
177361285Carla MühlsteinOSC Kassel11:22:00
1782034073Marei LehnerOLG Regensburg11:23:00
1791989830Zoe ReußTV Coburg-Neuses11:24:00
 
 
D35- Quali 1 (25)2,4 km 10 m Climb16 P
Stno.Chipno.NameClubStart
180VakantVakant10:48:00
181VakantVakant10:49:00
1826125Eija SchulzeGTS Gundelfingen10:50:00
183434623Sonja BräunigTurn-Club Hameln von 1880 e.V.10:51:00
184428644Daniela MinnerOL Görlitz10:52:00
185435695Inga LöserSki-Club Helsa e.V.10:53:00
1866566Luise KärgerTV 1898 Alsbach e.V.10:54:00
187780209Ivana KnaupovaBraunschweiger MTV10:55:00
1881601951Michaela BrunsMTK Bad Harzburg10:56:00
189888875Caroline HoffmannSki-Club Helsa e.V.10:57:00
190500432Anne ConradSV Bad Dueben10:58:00
191504629Martina HarmsDJK Adler 07 Bottrop10:59:00
1929005172Daniela ZschäckelSV IHW Alex 78 Berlin11:00:00
1932043605Anke Von GazaOLV Uslar 1976 e.V.11:01:00
194503361Esther StamerMTK Bad Harzburg11:02:00
1951402009Meike HartmannTGV Horn11:03:00
196440462Tanja BuchholzMTK Bad Harzburg11:04:00
197690719Cornelia EckardtUSV TU Dresden11:05:00
1982034063Kerstin Kam ClimbannOFV Ostercappeln11:06:00
1991401178Sandra LischewskiBSV Halle-Ammendorf11:07:00
200410240Julia SchleiOLF Mainz11:08:00
201781104Susanne LöhningUSV TU Dresden11:09:00
2021399070Jekaterina ZeleninUSG Chemnitz11:10:00
203456496Claudia BeckerBerliner Turnerschaft Korp. Tu11:11:00
2047003449Anja KästnerTurnClubigung Oberbexbach 1811:12:00
 
 
D45- Quali 1 (20)2,2 km 10 m Climb15 P
Stno.Chipno.NameClubStart
205VakantVakant10:47:00
206VakantVakant10:48:00
207VakantVakant10:49:00
2082048137Ulrike DöllgastTurnClubigung Oberbexbach 1810:50:00
2097400Kerstin JurasOL Görlitz10:51:00
2102062490Uta EngelSki-Club Helsa e.V.10:52:00
2112033030Janna MehrtensESV Lok Berlin-Schöneweide10:53:00
2121981963Ulrike KorffSC Acm Climber10:54:00
213362947Ines WehrmannESV Lok Magdeburg10:55:00
214236519Wiebke SihverPost SV Dresden10:56:00
2151070365Bärbel BlaschkeTSV Nusse10:57:00
2161412968Milena GrifoniOLG Regensburg10:58:00
217302930Ulrike Neidiger-PohlTV Coburg-Neuses10:59:00
2181201261Constanze Ratm ClimbannSV Scm Climbalkalden 0411:00:00
219690407Stefanie Greiselis-BailerTSV Stettfeld11:01:00
2202266Claudia GreinerOC München11:02:00
2211964316Catrin NitschePost SV Dresden11:03:00
2221823Liisa Rihko-struckmannBraunschweiger MTV11:04:00
223300606Viktoria HerzfeldOLG Siegerland11:05:00
224611123Birgit BuhlerUSV TU Dresden11:06:00
 
 
D45- Quali 2 (20)2,3 km 10 m Climb15 P
Stno.Chipno.NameClubStart
225VakantVakant10:47:00
226VakantVakant10:48:00
227VakantVakant10:49:00
228VakantVakant10:50:00
2297141167Iris KoschOLV Steinberg10:51:00
230888903Karin KraemerPost SV Dresden10:52:00
231410486Sylke HöfnerOLV Uslar 1976 e.V.10:53:00
232620713Heike LeideckUSV TU Dresden10:54:00
233650710Juliane KohlmeyerSuS Vehrte10:55:00
2341310763Sabine JuckelandtUSV TU Dresden10:56:00
235601805Helga WendtSki-Club Helsa e.V.10:57:00
2362675Theresia SchulteSC Melle 0310:58:00
2371401052Evelyn BüschemannCTG Koblenz10:59:00
238650101Anne-Katrin KlarOLF Mainz11:00:00
239236036Brigitte Dersch-KollenbachSki-Club Helsa e.V.11:01:00
2401658Anke ZentgrafUSV Jena11:02:00
2414813Kirsten KolbeTuS Lübbecke11:03:00
2421605Jana GoreckiUSV Jena11:04:00
2431091963Kerstin HellmannUSV TU Dresden11:05:00
2441398590Ute LöschUSV Jena11:06:00
 
 
D55- Quali 1 (25)2,2 km 5 m Climb14 P
Stno.Chipno.NameClubStart
245VakantVakant10:40:00
246440488Galina KrassowizkayaTGV Horn10:41:00
2471954025Renate TrößeSV TU Ilmenau10:42:00
248361282Petra Speh-RothaugOSC Kassel10:43:00
249336079Valentina SchleeOLF Mainz10:44:00
250Ingrid MüssenSuS Vehrte10:45:00
251570909Heidrun FinkeOLV Uslar 1976 e.V.10:46:00
2522625Ursula MückeRSV Hannover10:47:00
253302957Monika HerbrandSki-Klub Duisburg10:48:00
254300964Irma SchwarzkopfTV Coburg-Neuses10:49:00
255540329Antje SobczakMTV Soltau10:50:00
2566150Petra KauschTSC Eintracht Dortmund 48/9510:51:00
2572379Gabriele BlumensteinOSC Kassel10:52:00
258410575Eva KönigTSV Stettfeld10:53:00
2596317Martina FritzscheUSG Chemnitz10:54:00
2602048505Kornelia MockTSC Eintracht Dortmund 48/9510:55:00
2611113055Ingrid MöserUSV TU Dresden10:56:00
2622063366Gisela MüllerTV Diedenbergen 1886 e.V.10:57:00
2631924Hildegard RehorstTSC Eintracht Dortmund 48/9510:58:00
2641601950Claudia LeibrandtTSV Malente10:59:00
2652781Ulrike Setzer-BritwumOLG Siegerland11:00:00
2661950112Helga LuckePost SV Dresden11:01:00
2678622642Angelina KulevaSSV Planeta Radebeul11:02:00
268550614Veronika BodeSC Melle 0311:03:00
2696444Viola KaiserHSG Merseburg11:04:00
 
 
D65- Quali 1 (14)2,2 km 5 m Climb14 P
Stno.Chipno.NameClubStart
270VakantVakant10:24:00
271VakantVakant10:25:00
272VakantVakant10:26:00
2732041748Angelika WeidTV Coburg-Neuses10:27:00
2741402005Sabine BohlSki Club Unna10:28:00
2751969Ilse EulitzOLV Weimar10:29:00
2766264AK Christa ZwikkerArgus10:30:00
2776075Karin SchlaefkeDJK Adler 07 Bottrop10:31:00
2781863Hilde BaderOLF Mainz10:32:00
2796384Birgit MichelTV Jahn Wolfsburg10:33:00
2801965Gisela SchubertOLV Weimar10:34:00
2812717Irmela BergtTSV Fischerhude10:35:00
2825091Erika LemnitzerKaulsdorfer OLV Berlin10:36:00
2836104Helmut FillingerSV IHW Alex 78 Berlin10:37:00
 
 
H-14 Quali 1 (21)2,0 km 10 m Climb14 P
Stno.Chipno.NameClubStart
284VakantVakant10:26:00
285VakantVakant10:27:00
286VakantVakant10:28:00
287VakantVakant10:29:00
288337608Thorge AltTSV Worpswede10:30:00
2892033018Malte BorrmannOL Görlitz10:31:00
2906016Luca MaltigDJK Adler 07 Bottrop10:32:00
2912062481Moritz DybowskiTV Jahn Wolfsburg10:33:00
292362979Niklas HolzhauerSki-Club Helsa e.V.10:34:00
2937478Mark ZiegenhornOSC Kassel10:35:00
294237660Finn HerzfeldOLG Siegerland10:36:00
295303974Valentin KollenbachSki-Club Helsa e.V.10:37:00
2967030125yotimo KwietTurnClubigung Oberbexbach 1810:38:00
297440464Tom BuchholzMTK Bad Harzburg10:39:00
2987130401Carlo WenglerBerliner Turnerschaft Korp. Tu10:40:00
2991515000Riccardo CasanovaOLG Regensburg10:41:00
300428658Moritz VogtOL Görlitz10:42:00
301425467Hendrik HolzhauerSki-Club Helsa e.V.10:43:00
302336106Max HockebornSSV Planeta Radebeul10:44:00
3032048516Dennis WeisTSG Bad König10:45:00
3042048519Marvin VietenOLG Siegerland10:46:00
 
 
H-14 Quali 2 (21)2,1 km 10 m Climb16 P
Stno.Chipno.NameClubStart
305VakantVakant10:26:00
306VakantVakant10:27:00
307VakantVakant10:28:00
3082765Kian DrexhageTGV Horn10:29:00
3092041759Kilian HöckSV Robotron Dresden10:30:00
3106060Nils BlaschkeOSC Kassel10:31:00
311211993Karol KielbSV Robotron Dresden10:32:00
3125636Cedric KöglerOSC Kassel10:33:00
3137003450Arne KapischkeOLV Potsdam10:34:00
3142187Marek PompeSV Robotron Dresden10:35:00
3151545Finn WittiberSkiclub Bonn10:36:00
3162064477Aaron WandeltMTV Seesen10:37:00
317887834Konrad StamerPreetzer TSV10:38:00
318428675Fridolin v. UckroSki-Club Helsa e.V.10:39:00
3192048518Tim UsterTSG Bad König10:40:00
3207008000Jörgen DeubelTV Dudenhofen10:41:00
321337609Leander BüskensTSV Worpswede10:42:00
3221150701Matti BrunsMTK Bad Harzburg10:43:00
323434621Florian BräunigTurn-Club Hameln von 1880 e.V.10:44:00
324999113Dorian ToschTuS Lübbecke10:45:00
3252430Theo HennselerMTV Seesen10:46:00
 
 
H-18 Quali 1 (22)3,1 km 15 m Climb17 P
Stno.Chipno.NameClubStart
326VakantVakant10:25:00
327VakantVakant10:26:00
328VakantVakant10:27:00
3297070797Sebastian VetterTV Coburg-Neuses10:28:00
3301313130Julian LangenhanESV Lok Berlin-Schöneweide10:29:00
3312163Ragnar SihverPost SV Dresden10:30:00
3329070496Mark OttoKaulsdorfer OLV Berlin10:31:00
3339150799Dennis BräuerSV Lengefeld10:32:00
3342196Arne Böm ClimberSV Robotron Dresden10:33:00
3352034072Quirin LehnerOLG Regensburg10:34:00
3361401072Leon KollenbachSki-Club Helsa e.V.10:35:00
337550297Lukas JanischowskyOLG Regensburg10:36:00
3382037294Cedrik KleinUSV TU Dresden10:37:00
3391199756Jonas LichtSV Handwerk Erfurt10:38:00
3401111999Philipp SchwarckOLG Regensburg10:39:00
3411398597Paul PasdaUSV Jena10:40:00
342962909Leo GraumannESV Lok Berlin-Schöneweide10:41:00
3437000085Henning KapischkeOLV Potsdam10:42:00
344997864Michael FalkenhainDJK Adler 07 Bottrop10:43:00
345973101Robin ZschäckelSV IHW Alex 78 Berlin10:44:00
346345090Jonas BräunigTurn-Club Hameln von 1880 e.V.10:45:00
3472048514Birk BlumhoffTSG Bad König10:46:00
 
 
H-18 Quali 2 (22)3,1 km 15 m Climb16 P
Stno.Chipno.NameClubStart
348VakantVakant10:25:00
349VakantVakant10:26:00
350VakantVakant10:27:00
351VakantVakant10:28:00
3529200006Cedric GuthierTSG Bad König10:29:00
353435696Simon LöserSki-Club Helsa e.V.10:30:00
3549030898AK Mathieu PerrinUSV TU Dresden10:31:00
355500935Till KleineTuS Lübbecke10:32:00
3561398598Joris HochstetterUSV Jena10:33:00
3572004394Emil SasseUSV TU Dresden10:34:00
358362964Arne FuchsOLG Siegerland10:35:00
359434899Felix DreseOLV Uslar 1976 e.V.10:36:00
3602004400Roland KlüserUSV TU Dresden10:37:00
361337606Levin BüskensTSV Worpswede10:38:00
362980606Ole HennselerMTV Seesen10:39:00
3637000112Colin VavraGTS Gundelfingen10:40:00
3641310398Erik DöhlerTUS Karlsruhe-Rüppurr10:41:00
3651130397Lukas DohrmannTurnClubigung Oberbexbach 1810:42:00
366799172Matthäus SteudlerOL Görlitz10:43:00
3672048513Fabian WeisTSG Bad König10:44:00
3681401077Franz GawlitzaSV Robotron Dresden10:45:00
369440476Oliver LeimbachSki-Club Helsa e.V.10:46:00
 
 
H-18 Quali 3 (22)2,9 km 15 m Climb16 P
Stno.Chipno.NameClubStart
370VakantVakant10:25:00
371VakantVakant10:26:00
372VakantVakant10:27:00
373VakantVakant10:28:00
3742036285Heinrich SalzmannUSV TU Dresden10:29:00
3751405931Tim JolkGTS Gundelfingen10:30:00
376236482Hannes JägerUSV Jena10:31:00
3777107777AK yoshua BrandtLa Brujula - Jaire Aventura10:32:00
3782048526Max SonnebornTSV Worpswede10:33:00
3797000129Veit SlodowskiUSV Jena10:34:00
380501910Jonas UsterTSG Bad König10:35:00
3811302882Fabian Scm ClimbidtOLG Siegerland10:36:00
3822023915Kurt MüllerPost SV Dresden10:37:00
3831700606Tobias SpangenbergOLG Regensburg10:38:00
384361300Colin KolbeTuS Lübbecke10:39:00
3857000179Jacob BritzTurnClubigung Oberbexbach 1810:40:00
386879798Fabian UlbrichTG 1860 Münden10:41:00
3875604Daniel LeeseSV Handwerk Erfurt10:42:00
3889291196Sebastian FleißBerliner TSC10:43:00
3891250197Daniel GiemsaTurnClubigung Oberbexbach 1810:44:00
390888919Jonas DreselSC Klecken10:45:00
3915158Hannes BischoffSV Handwerk Erfurt10:46:00
 
 
H35- Quali 1 (22)2,9 km 15 m Climb16 P
Stno.Chipno.NameClubStart
392VakantVakant11:08:00
393VakantVakant11:09:00
394VakantVakant11:10:00
395941971Torsten KaufmannUSV TU Dresden11:11:00
396425468Joachim HadelerSki-Club Helsa e.V.11:12:00
397724120Joachim StamerMTK Bad Harzburg11:13:00
398721024AK Dirk DeubelNaturfreunde Wien11:14:00
3991392627Jens LuckePost SV Dresden11:15:00
400434891Mathias VietenOLG Siegerland11:16:00
401440461Sven BuchholzMTK Bad Harzburg11:17:00
402720626Markus ProlingheuerTV 1898 Alsbach e.V.11:18:00
403771101Jan KnaupBraunschweiger MTV11:19:00
404888905Sebastian BleitgenTV 1898 Alsbach e.V.11:20:00
4051970408Manfred SchwarckOLG Regensburg11:21:00
406223688Oliver HauptstockTSC Eintracht Dortmund 48/9511:22:00
407428642Sven BorrmannOL Görlitz11:23:00
4081970251Henry JobstKaulsdorfer OLV Berlin11:24:00
4091393039Rolf WüstenhagenGTS Gundelfingen11:25:00
4107000024Gerrit RodeSki-Club Helsa e.V.11:26:00
411733003Michael LöhningUSV TU Dresden11:27:00
412410404AK Jarkko KerkolaTampereen Pyrinto11:28:00
413579579Christian Henrich-FrankeOLG Siegerland11:29:00
 
 
H35- Quali 2 (22)2,9 km 15 m Climb16 P
Stno.Chipno.NameClubStart
414VakantVakant11:08:00
415VakantVakant11:09:00
416VakantVakant11:10:00
417VakantVakant11:11:00
4186371Steffen BäßlerSV Bad Dueben11:12:00
4192026123Sebastian Scm ClimbetzkeDJK Adler 07 Bottrop11:13:00
420887835Christian StamerPreetzer TSV11:14:00
421435439AK Eduard Constanti DraganOrientare Klub Silva Campina11:15:00
4221006005Martin GertenbachSki-Club Helsa e.V.11:16:00
4237000005AK Mihai TudoracheOrientare Klub Silva Campina11:17:00
424Markus WeberTSV Bayer 04 Leverkusen11:18:00
4257500123Simon HarstonTGM Budenheim11:19:00
4262048515Csaba MegyeriDJK Adler 07 Bottrop11:20:00
4271402008Uwe RöhnerSV IHW Alex 78 Berlin11:21:00
428751105Sven HommenDJK Adler 07 Bottrop11:22:00
4292033020Silvio MinnerOL Görlitz11:23:00
430501939Ingo HorstTV 1898 Alsbach e.V.11:24:00
431410550Martin SchwarzTGV Horn11:25:00
432410121Stefan BleidornTreptower SV 1949 Berlin11:26:00
4331201156Christoph FreudenfeldTSV Worpswede11:27:00
4342804Marc SchnellHansa Simmerath11:28:00
435435215Ronny KrügerBerliner Turnerschaft Korp. Tu11:29:00
 
 
H45- Quali 1 (23)2,7 km 10 m Climb15 P
Stno.Chipno.NameClubStart
436VakantVakant10:00:00
437VakantVakant10:01:00
438VakantVakant10:02:00
439611024Henning BrunsMTK Bad Harzburg10:03:00
440981009Bernd GraumannESV Lok Berlin-Schöneweide10:04:00
441553486Elmar ToschTuS Lübbecke10:05:00
442650930Andreas DrexhageTGV Horn10:06:00
4439671228Thomas MeierOLG Kakowa10:07:00
4441399080Andrej ZeleninUSG Chemnitz10:08:00
4457000108Michael ThierolfTV 1898 Alsbach e.V.10:09:00
446501916Jens StruckmannBraunschweiger MTV10:10:00
447671231Dirk AnderssonTSV Malente10:11:00
4481081166Matthias BlaschkeSC Volpriehausen10:12:00
449650704Thomas GörtelmeyerRSV Hannover10:13:00
4501398500Steffen LöschUSV Jena10:14:00
451Ralf WittiberSkiclub Bonn10:15:00
452886511Raik ZschäckelSV IHW Alex 78 Berlin10:16:00
453611027Werner DreseOLV Uslar 1976 e.V.10:17:00
45419611138Gerd ZimmermannSSV Planeta Radebeul10:18:00
4555251Jens Ratm ClimbannSV Scm Climbalkalden 0410:19:00
4561751Tobias WolfOLG Siegerland10:20:00
4571398532Martin NolteOLV Uslar 1976 e.V.10:21:00
4581270562Matthias MüllerPost SV Dresden10:22:00
 
 
H45- Quali 2 (23)2,8 km 10 m Climb17 P
Stno.Chipno.NameClubStart
459VakantVakant10:00:00
460VakantVakant10:01:00
461VakantVakant10:02:00
462206407Stefan RöhlOLF Mainz10:03:00
4631200000Christian HarmsDJK Adler 07 Bottrop10:04:00
464690096André KwiatkowskiMTK Bad Harzburg10:05:00
4656524Peter KollenbachSki-Club Helsa e.V.10:06:00
4666409Torsten KleipaOLF Mainz10:07:00
4672322Karsten StöckerSV Vorwärts Leipzig10:08:00
468652010Peter HeimOL-Team Filder10:09:00
4697651121Jörg EppendorferOL Görlitz10:10:00
470410664Martin GarzorzGymnasion Offenbach e.V.10:11:00
4711965000Oliver SeifertTSV Malente10:12:00
4722045577Dirk HartmannSV Mietraching10:13:00
473222260Nikolaj WannerOLG Siegerland10:14:00
4741398583Clemens PasdaUSV Jena10:15:00
4752000173Rene HellmannUSV TU Dresden10:16:00
4767141269Andreas MaltigDJK Adler 07 Bottrop10:17:00
4772033019Harald JurasOL Görlitz10:18:00
4786498Jan KaminskyBSV Halle-Ammendorf10:19:00
479620617Gerhard-Michael BuhlerUSV TU Dresden10:20:00
4806007Frank KohlmeyerSuS Vehrte10:21:00
4819005177Lutz WohlrabeESV Lok Berlin-Schöneweide10:22:00
 
 
H45- Quali 3 (23)2,7 km 10 m Climb16 P
Stno.Chipno.NameClubStart
482VakantVakant10:00:00
483VakantVakant10:01:00
484VakantVakant10:02:00
4851620Mario GoreckiUSV Jena10:03:00
4867001966Jan BouwmannKölner OL-Team10:04:00
487501904Peter DeptaOLG Siegerland10:05:00
4881965105Michael MargolinKölner OL-Team10:06:00
489300912Jens SteudlerOL Görlitz10:07:00
490410554Vadim NiOLV Steinberg10:08:00
491999444Klemens JanischowskyOLG Regensburg10:09:00
492680111Uwe BrettschneiderKaulsdorfer OLV Berlin10:10:00
4931717Michael BlaschkeSC Volpriehausen10:11:00
4941641Thomas RüsterUSV Jena10:12:00
4956399Volker MollOLG Siegerland10:13:00
4961301788Thomas ReinitzTSC Eintracht Dortmund 48/9510:14:00
4971210963Thomas SchelerTV Coburg-Neuses10:15:00
4987470Frank DohrmannTurnClubigung Oberbexbach 1810:16:00
4996165Torsten DunayTUS Karlsruhe-Rüppurr10:17:00
500660428Burkhard CerbeUSV TU Dresden10:18:00
501336088Wolfgang FuchsOLG Siegerland10:19:00
5026443Uwe HöhneLVB Leipzig10:20:00
5031401591Michael FinkenstädtOLV Uslar 1976 e.V.10:21:00
504828828Valerio CasanovaOLG Regensburg10:22:00
 
 
H55- Quali 1 (21)2,5 km 10 m Climb16 P
Stno.Chipno.NameClubStart
505VakantVakant10:47:00
506VakantVakant10:48:00
507VakantVakant10:49:00
5082008924Frank CzioskaOLF Mainz10:50:00
5091957506Uwe DreselSC Klecken10:51:00
5102010Dietmar FuchsPost SV Dresden10:52:00
5116020Alfred NewerlaRSV Hannover10:53:00
512550704Udo SobczakMTV Soltau10:54:00
5131955219Michael MöserUSV TU Dresden10:55:00
514591019Jens LeibigerPost SV Dresden10:56:00
515307016Frank PaschkaSSV Planeta Radebeul10:57:00
5166355Gerhard BaderMagdeburger SV 9010:58:00
517501118AK Pekka KerkolaHämeenlinnan Tarmo10:59:00
5181207403Uwe KrausbauerCTG Koblenz11:00:00
519580917Michael ZwickeDJK Adler 07 Bottrop11:01:00
520886507Holger JurackESV Lok Magdeburg11:02:00
5211779Rainer PieperSSV Langenhagen11:03:00
522501226Johannes MüssenSuS Vehrte11:04:00
523582249Norbert ZenkerUSV TU Dresden11:05:00
5242694Joachim MennOLG Siegerland11:06:00
525886504Erhard JübermannRSV Hannover11:07:00
 
 
H55- Quali 2 (21)2,5 km 10 m Climb16 P
Stno.Chipno.NameClubStart
526VakantVakant10:47:00
527VakantVakant10:48:00
528VakantVakant10:49:00
529930211Helmut BlumensteinOSC Kassel10:50:00
5302249Joachim GerhardtUSV TU Dresden10:51:00
5312695Gunter MückeRSV Hannover10:52:00
532888917Bernd HöfnerOLV Uslar 1976 e.V.10:53:00
5336330Heinrich GötteOLF Mainz10:54:00
5345161Hans-Jürgen NitscheSV Handwerk Erfurt10:55:00
535531606Karl-Heinz SeefeldOLV Uslar 1976 e.V.10:56:00
536780150Hermann WollgartenHansa Simmerath10:57:00
537501944Henning KäppeleOLG Siegerland10:58:00
5386555Reinhard in der StrohtOsnabrücker TB10:59:00
5392046Werner KraemerPost SV Dresden11:00:00
5401500707Lutz TrößeSV TU Ilmenau11:01:00
541884820Klaus PrunscheTuS Lübbecke11:02:00
5421401176Uwe BürgerTSC Eintracht Dortmund 48/9511:03:00
543888910Horst Von GazaOLV Uslar 1976 e.V.11:04:00
544553112Rüdiger ReischukLübecker Turnerschaft11:05:00
5452690Stefan SchulteSC Melle 0311:06:00
546500250Franz-Josef DirkesSV Eintracht Neuenkirchen11:07:00
 
 
H65- Quali 1 (23)2,2 km 15 m Climb17 P
Stno.Chipno.NameClubStart
547VakantVakant10:55:00
548VakantVakant10:56:00
549VakantVakant10:57:00
5502512Hartwig BlumensteinOSC Kassel10:58:00
5517003457Günter GohdeTK Hannover10:59:00
5527080646Achim BaderOLF Mainz11:00:00
5535093Eberhard LemnitzerKaulsdorfer OLV Berlin11:01:00
5542699Peter NüsOLG Siegerland11:02:00
5552732Karlheinz NiesckenSSV Langenhagen11:03:00
5565118Rosemarie FillingerSV IHW Alex 78 Berlin11:04:00
5579200007Gerhard HornTGV Horn11:05:00
5581190545Walter GieselerOLG Siegerland11:06:00
559440500Karl-Heinz HukeESV Lok Bad Schandau11:07:00
5606539Wolfgang BraunSki-Club Helsa e.V.11:08:00
561336083Viktor JarkovOLG Regensburg11:09:00
562302956Jörg HerbrandSki-Klub Duisburg11:10:00
5631480817Dieter SchlaefkeDJK Adler 07 Bottrop11:11:00
5642586Hans HausmannOSC Kassel11:12:00
5656500Karl KeddyTSC Eintracht Dortmund 48/9511:13:00
566435440Martin GertenbachOSC Kassel11:14:00
5676274Dirk ZwikkerArgus11:15:00
5689130748Bernd WollenbergBerliner TSC11:16:00
5697501901Helmut ConradUSV TU Dresden11:17:00
 
 
D-10 Quali 1 (12)1,4 km12 P
Stno.Chipno.NameClubStart
570VakantVakant10:25:00
571VakantVakant10:26:00
572VakantVakant10:27:00
5732481Annkathrin KnollBielefelder Turngemeinde von 110:28:00
5742048503Nina BräunigTurn-Club Hameln von 1880 e.V.10:29:00
575887823Annika StamerPreetzer TSV10:30:00
5761270904Emma CaspariOL Team Lippe10:31:00
577347872Anne KästnerTurnClubigung Oberbexbach 1810:32:00
578362976Louisa KollenbachSki-Club Helsa e.V.10:33:00
579347875Lynn DautermannTurnClubigung Oberbexbach 1810:34:00
5807777077Johanna NeumannSV Lengefeld10:35:00
5817082004Lisa HarmsDJK Adler 07 Bottrop10:36:00
 
 
H-10 Quali 1 (18)1,4 km12 P
Stno.Chipno.NameClubStart
582VakantVakant10:37:00
583VakantVakant10:38:00
584VakantVakant10:39:00
5852037295Jakob LöhningUSV TU Dresden10:40:00
5862020979Jimmy FritzscheSV Lengefeld10:41:00
5877458Mika PikutzkiTuS Lübbecke10:42:00
5882029Moritz LuckePost SV Dresden10:43:00
589336129Klaus Van BentumTurnClubigung Oberbexbach 1810:44:00
5907707777Rasmus NeumannSV Lengefeld10:45:00
5912530Janne TeviniTUS Karlsruhe-Rüppurr10:46:00
592500437Jan MöllenhoffTuS Lübbecke10:47:00
593300604Arvid WittiberSkiclub Bonn10:48:00
594347874Ben ReinertTurnClubigung Oberbexbach 1810:49:00
5951726Jonas KnaupBraunschweiger MTV10:50:00
596Ole WittiberSkiclub Bonn10:51:00
5976276Anton KnollBielefelder Turngemeinde von 110:52:00
5982048502Björn BürgelTurn-Club Hameln von 1880 e.V.10:53:00
5992560Maxim KöglerOSC Kassel10:54:00
 
 
Direkt Kurz-Leicht Q 1 (26)1,9 km 10 m Climb14 P
Stno.Chipno.NameClubStart
600VakantVakant11:15:00
601VakantVakant11:16:00
602VakantVakant11:17:00
603VakantVakant11:18:00
604VakantVakant11:19:00
605VakantVakant11:20:00
606VakantVakant11:21:00
607VakantVakant11:22:00
608VakantVakant11:23:00
609VakantVakant11:24:00
610VakantVakant11:25:00
611VakantVakant11:26:00
612VakantVakant11:27:00
613VakantVakant11:28:00
614VakantVakant11:29:00
6157000136AK Christine Lem ClimbannOLG Skandia11:30:00
616300603Robin Von GazaOLV Uslar 1976 e.V.11:31:00
61759095Albrecht BergtTSV Fischerhude11:32:00
618211554Johanna DreseOLV Uslar 1976 e.V.11:33:00
6191028620Ute WiedenfeldSSV Planeta Radebeul11:34:00
6201572Jan Otto HennebergOL Team Lippe11:35:00
6219021970Evi DreseOLV Uslar 1976 e.V.11:36:00
6221568Sven HennebergOL Team Lippe11:37:00
6236536Wolfgang WittiberBielefelder Skiclub e.V.11:38:00
6241569Kira StöltingOL Team Lippe11:39:00
625339019Maria GierlachWOLF Haltern11:40:00
 
 
Direkt Mittellang-Leicht Q 1 (27)2,6 km 10 m Climb16 P
Stno.Chipno.NameClubStart
626VakantVakant11:08:00
627VakantVakant11:09:00
628VakantVakant11:10:00
629VakantVakant11:11:00
630VakantVakant11:12:00
631VakantVakant11:13:00
632VakantVakant11:14:00
633VakantVakant11:15:00
634VakantVakant11:16:00
635VakantVakant11:17:00
636VakantVakant11:18:00
637VakantVakant11:19:00
638VakantVakant11:20:00
639VakantVakant11:21:00
640VakantVakant11:22:00
641411639Mara StöckerLVB Leipzig11:23:00
642219326Silvia KempinOberodenthaler SC11:24:00
643886501Frank WiedenfeldSSV Planeta Radebeul11:25:00
644236355Anna GierlachWOLF Haltern11:26:00
645886506Anna BoellTSC Eintracht Dortmund 48/9511:27:00
6466080Sylvia FehlingSki-Club Helsa e.V.11:28:00
6476140Janine GreineTSC Eintracht Dortmund 48/9511:29:00
6482812Barbara DreselSC Klecken11:30:00
649211494Evelyn StöckerSV Vorwärts Leipzig11:31:00
650222662Julia GierlachWOLF Haltern11:32:00
651640505Thomas FreyerLaufen und Gutes Tun e.V.11:33:00
652410484Sarah KöberleDJK Adler 07 Bottrop11:34:00
 
 
Direkt Lang-Schwer Q 1 (33)3,1 km 20 m Climb19 P
Stno.Chipno.NameClubStart
653VakantVakant10:49:00
654VakantVakant10:50:00
655VakantVakant10:51:00
656VakantVakant10:52:00
657VakantVakant10:53:00
658VakantVakant10:54:00
659VakantVakant10:55:00
660VakantVakant10:56:00
661VakantVakant10:57:00
662VakantVakant10:58:00
663VakantVakant10:59:00
664VakantVakant11:00:00
665VakantVakant11:01:00
666VakantVakant11:02:00
667VakantVakant11:03:00
6681811203Katrin GöddeDJK Adler 07 Bottrop11:04:00
6692043616Martin HennselerMTV Seesen11:05:00
6701101770Sven GöbelGymnasion Offenbach e.V.11:06:00
671733203Markus ReckwitzWOLF Haltern11:07:00
6722045609Andreas KapischkeOLV Potsdam11:08:00
6732260Martin GreinerOC München11:09:00
674235688Matthias BerseWOLF Haltern11:10:00
675980917Arne SchlienenerOLV Uslar 1976 e.V.11:11:00
6761790Peter GierlachWOLF Haltern11:12:00
677410527Elvira WeingardOLV Steinberg11:13:00
678611646Sabine KassnerWOLF Haltern11:14:00
679888916Marc BürgerTSC Eintracht Dortmund 48/9511:15:00
680303973Ramona KrauseSki-Club Helsa e.V.11:16:00
681222656Tobias GöddeDJK Adler 07 Bottrop11:17:00
6827030303Solveig KapischkeOLV Potsdam11:18:00
6832912Anita NiOLV Steinberg11:19:00
684621115Volker OttoKaulsdorfer OLV Berlin11:20:00
685224385Elisabeth VollmerGymnasion Offenbach e.V.11:21:00
 
 
Jowat Klebstoffe
Volksbank Schlangen eG
Westfalen-Therme

Barmer GEK Krankenkasse

LVM-Versicherungsagentur Klösener
Laufladen Endspurt
Bad Meinberger Mineralwasser

Goeken Bäcker

Minipreis